Historie TJ Sokol Plasy |
---|
|
Počátky Tělovýchovné jednoty Sokol Plasy souvisí se se sokolským hnutím ze začátku minulého století, resp. i konce století předminulého.
Na základě těchto společensko - sportovních aktivit byla dne dne 1.srpna 1909 založena tělocvičná jednota "Sokol" v Plasích. První aktivity představují zejména tělovýchovné činnosti, ale i činnosti společenské, jako například divadelní představení a odborné přednášky.
Činnost organizace téměř ustala po začátku první světové války a obnovena byla na konci roku 1917.
Důležitým mezníkem bylo založení Sportovního klubu (SK), jehož hlavní činností byl fotbal. V období protektorátu byl Sokol jakožto národní tělovýchovná organizace, která představovala symbol vlastenectví, zakázán. Přesto v této době vznikla v Plasích pobočka atletického klubu Ctibor Plzeň. Hlavní sportovní náplní tohoto klubu byl zápas a vzpírání. Fotbalový klub SK Plasy vyvíjel sportovní činnost i v období válečném a pod TJ Sokol Plasy byl definitivně začleněn roce 1948.
V Plasích vedle Sokola existovala od roku 1911 také Dělnická tělocvičná jednota, jejíž členové se věnovali obecné tělovýchovné činnosti a dokonce hráli také jeden z kolektivních sportů - Českou házenou. Obě tyto organizace působily vedle sebe, snažily se nezávisle vybudovat zázemí pro svoji sportovní činnost a k jejich sjednocení došlo až v letech poválečných (viz foto – sjednocení TJ v Plasích). V průběhu 50. a 60 let se v Plasích hraje také volejbal a hokej. Hokejové družstvo "Tatran Plasy" vystupuje v okresní soutěži. V těchto letech se někteří fotbalisté v zimním období věnují hokeji. Bohužel v druhé polovině 60 let etapa hokeje končí. Od roku 1980 se v Plasích hrál také tenis, ale tyto sportovní aktivity skončily na konci 80.let a dnes je připomíná hrací plocha pod bývalou hutí, která je po rekonstrukci jen příležitostně využívána k rekreační hře. Zřejmě nejdůležitějším mezníkem, který měl zásadní vliv na další rozvoj TJ bylo založení fotbalového klubu. Jeho založení souviselo s bouřlivým rozvojem tohoto sportu na začátku minulého století.
Základ mužstva ovšem tvořili místní fotbalisté. Vzpomeňme alespoň jedny z největších talentů z řad odchovanců – Josefa Honomichla, který vyrostl v ligového borce a později úspěšného trenéra,. na jehož počest a nesporné umění byla složena fotbalová hymna, která se stala oslavou vítězných zápasů a je zpívána i všemi současnými družstvy Sokola dodnes, dále Vítězslava Lavičku , který své zkušenosti získané v I. lize a reprezentačním mužstvu dnes zúročuje na trenérských postech v české republice i v zahraničí, potom Ondřeje Šimla , který se po ukočení aktivní hráčské kariéry rovněž dal na trenérskou dráhu, a z nejmladší generace pak brankářku fotbalové reprezentace žen Barboru Votíkovou.
V roce 1970, kdy je u trenérského kormidla Jiří Soutner, jenž působí v různých funkcích v oddílu nepřetržitě do současnosti, přichází úspěch týmu dospělých v podobě postupu do okresního přeboru.
V roce 1973 se zakládá družstvo žáků, kteří se pod vedením pánů Boudy a Čecha probojovali do krajské soutěže. Další úspěchy týmu dospělých přichází v sezóně 78/79. Pod vedením V.Mertla mužstvo vyhrává OP s devítibodovým náskokem a postupuje do I.B třídy.
V areálu hřiště došlo k zásadním změnám po roce 1970, kdy byly postaveny kabiny, kolem části plochy bylo instalováno umělé osvětlení, byla provedena přístavby kiosku, v areálu bylo vybudováno tábořiště, hřiště na tenis a volejbal. V roce 1994 bylo provedeno zatravnění hlavního fotbalového hřiště a následně vybudování náhradního hřiště. Tím se podstatně zlepšilo zázemí pro další rozvoj kopané v Plasích. Následně se podařilo opravit a rozšířit také zázemí pro hospodářskou činnost.
Dalším významným sportovním odvětvím je volejbal, který se začal hrát organizovaně na začátku 60.let. V té době se družstvo Tatranu Plasy stalo přeborníkem okresu, v dalších letech pravidelně vítězilo v turnajích a s úspěchem působilo v okresní soutěži.
Abychom nezapomněli na ostatní sportovní aktivity. V 50.a 60.letech se hrál pod Sokolem Plasy také stolní tenis. Činnost oddílu bohužel skončila na sklonku 90. let.
Od otevření tělocvičny nové ZŠ Plasy na počátku 60.let probíhala také cvičení v rámci základní rekreační tělesné výchovy (ZRTV). Tento oddíl se postupně přeorientoval na rekreační sport a věnuje se zejména volejbalu (tzv. Pleskteam Plasy) a dále také turistice, cyklistice, lyžování.
Tento článek je velmi stručnou informací o bohaté historii tělovýchovy v Plasích a popisuje zejména historii stávajících hlavních aktivit - fotbalu a volejbalu.
Tuto knihu, která obsahuje velké množství historických fotografií a podrobně popisuje počátky sokolského hnutí v Plasích a blízkém okolí je možné zakoupit v prodejně "Mína" v centru Plas, ul.Babinská 537. Odkaz-MAPA: -> MAPA |